Servikal osteokondroz belirtileri

Geçen yüzyılın sonunda, insanlık bir omurga hastalığına yakalandı. Yanlış günlük rutin, bilgisayarda saatlerce oturmak, masaüstü, sessiz bir yaşam tarzı, servikal bölgenin osteokondrozunun yayılmasına neden oldu.

İlerlemenin her aşamasında hastalık, yumuşak dokuları, sinir liflerini, kan damarlarını etkileyerek omurgayı giderek daha fazla değiştirir ve bu da servikal osteokondroz semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur.

hastalık belirtileri

Servikal bölge hastalığa karşı savunmasızdır. Zor görevleri yerine getiren yedi omurdan oluşur: boynu bükmek, başı desteklemek, beyni vücut sistemlerine bağlamak. Çoğu zaman, spor nedeniyle ortaya çıkan boyun yaralanmaları, karayolu trafik kazalarının sonuçları, servikal osteokondroz semptomlarının ortaya çıkmasında rol oynar. Güçlü bir yük ile kaslar sıkıştırılır, sinirler sıkışır. Ağrı, sürekli yanlış bir duruşla ortaya çıkar: ağırlık dağılımı, iş düzensizleşir, omurganın bölümleri yer değiştirir.

Vücudun doğal yaşlanma süreci, dejeneratif kemik değişiklikleri de dahil olmak üzere yaşa bağlı hastalıkları beraberinde getirir.

Servikal omurganın osteokondrozu

Osteokondroz semptomları, patolojinin evresine, konumuna bağlı olarak gruplara ayrılır.

 1. Nöroloji. Semptomlar, sinir dokusuna verilen hasar, vücut bölgelerinin hassasiyetinin ihlali nedeniyle ortaya çıkar.
 2. statik. Hastalığın ilerlemesinin ilk aşamalarında değişiklikleri fark etmek zordur, omurların şeklinde bir değişiklik vardır.
 3. Gemiler. Arterler, damarlar hareketli omurlar tarafından sıkıştırılır.
 4. Doku hasarı. Bir trofik sendromun ortaya çıkışının açık bir işareti, cilt kusurlarıdır (ülserler).

Vasküler hastalıklar, servikal osteokondrozun sık görülen semptomları olarak kabul edilir. Omurganın bir kısmı, hastalık ortaya çıktığında ve geliştiğinde yeterli hacimde akmayı bırakan büyük, küçük kan damarları tarafından delinir.

Tıp son zamanlarda boyun etkilendiğinde ortaya çıkan semptom gruplarını tanımlamada başarılı olmuştur.

Kök

Fibröz halka esnekliğini kaybettiğinde, dejeneratif değişiklikler "barizdir", servikal siyatik belirir. Spinal sinir demetlerinin sıkışmasından kaynaklanan belirtileri birleştirir. Gerçekleştiği seviyeye bağlı olarak süreç türleri vardır.

Hasar bölgesi:

 • Seviye 1-2 - boyunda uyuşma, baş ağrısı.
 • 3 segment - dilin uyuşması. Nadiren görünür. Kulakların derisi hissedilmez.
 • Seviye 4 - köprücük kemiği, kalp, omuzlarda ağrı, yutulduğunda hıçkırıklara, migrenlere yol açar. Boğazda kurtulamayan bir "yumru" hissi vardır. Ağrı boğaz ağrısı gibidir, semptom her zaman sırt problemlerini göstermez.
 • Seviye 5 - Omuzun sinir uçlarındaki bağlantılar bozulur, vücudun bir kısmının performansı, eller, hareketler kötüleşir. Kaldırma, uzvun uzamasında zorluklar vardır.
 • 6 segment - omuz bıçağında, önkolda ağrı gerektirir, ağrı omuzdan aşağıdan yayılmış gibi görünüyor.
 • 7. çift - eli, parmakları (işaret, orta), uyuşmayı, bilekte rahatsızlığı, radyal eklemleri hareketsiz hale getirir.
 • Seviye 8 - yüzük parmağının hareketlerini etkiler, küçük parmak. Sekizinci bağlantı çifti göğüs bölgesinin başlangıcına gider - siteyi kontrol etmeye değer.

omurga

Sendrom, dönerken, başı eğerken, boynu bükerken ortaya çıkan ağrı ile kendini gösterir. Sinir uçlarındaki rahatsızlığın yoğunluğuna bağlı olarak başta, kürek kemiğinde, kolda ağrı oluşur. Saldırıların süresi dalgalanıyor, sürekli gerginlik durumları var. Hipotermiden sonra işaretler özellikle belirgindir, kafa hareketleri zordur, yaka bölgesi çalışırken bir çıtırtı duyulur. Hastalık ihmal edildiğinde başı dik tutmak zorlaşır, hasta tutar.

Servikal osteokondrozlu migren

vertebral arter sendromu

Sendrom vasküler bir yapı ile ilişkilidir, lezyon lokalizedir. Sendrom belirtileri:

 1. Migrenkan akışının zayıflamasından, doku hücrelerinde oksijen eksikliğinden kaynaklanır. Başın arkasını etkiler, alına, gözlere yayılır.
 2. Kulak çınlaması, kısmi görme kaybı. Gözlerin önünde "yüzer", siyah noktalar, renkli lekeler belirir. Bulantı ve kusma eşlik eder.
 3. Hipertansiyon. Kanın yanlış dağılımı nedeniyle kan basıncında bir artış meydana gelir. Kendi kendine teşhis yapmamak önemlidir, yüksek tansiyon başka bir hastalığın işaretidir. Doktor nedenini belirleyecek, tedaviyi reçete edecektir.
 4. Bilinci korumakta zorluk. Uyuşukluk, reaksiyon hızında azalma, baş dönmesi, bayılma.

kardiyak

Kalp ağrısıyla ilgili. Spinal sinirlerin sıkışması, yakınlarda bulunan vücudun diğer bölgelerine yansır. Sendrom spesifiktir, gözlerinizi kapatamazsınız. Ağrı miyokard enfarktüsünü taklit eder. Hastaya hastaneye gitmesi tavsiye edilir, doktor teşhis koyacaktır. Taklit eden osteokondroz semptomlar ekler: keskin olmayan ağrıyan ağrı, nitratlar çalışmaz, başı eğerek şiddetlenir.

Servikotorasik osteokondroz semptomları, segmentlerin ihlali ile kendini gösterir. Göğüs bölgesi nadiren etkilenir, sonuçları çoktur.

Ağrı, hastalığın erken evrelerinde ortaya çıkar, odak göğüste hissedilir.

Omuriliğin boyutu, hasarının derecesi, iç organ belirtilerinin oluşumunu belirler: öksürük, yutma güçlüğü, aritmi, hipertansiyon, gastrointestinal sistemin tahrişi.

nedenler

 • Hastalığın genetik aktarımı (yatkınlık);
 • Enfeksiyonlar, uzun süreli enflamatuar süreçler;
 • Fazla kilo, obezitenin evreleri;
 • Su eksikliği, mikro-, makro elementler;
 • rachiocampsis;
 • düz ayak;
 • Omurga morlukları;
 • Sürekli ağırlık kaldırma (yükleyici olarak çalışın);
 • bir pozisyonda uzun süre kalmak;
 • Stres, kas-iskelet sisteminin aşırı yüklenmesi;
 • Uyumak için yanlış yer, dinlenme.

Acil Bakım

Ağrı beklenmedik bir şekilde oluşur, rahatsızlık verir, acı çeker. Ağrı kesici almanız, steroid olmayan merhemler kullanmanız önerilir.

Bir doktora danışmadan harekete geçemezsiniz - zarar verebilirsiniz. İlaçların yanlış kullanımı sağlığı tehlikeye sokan sonuçlara yol açar.

Semptomlar ortaya çıkarsa, hastaneye acil önlemler alınmalıdır. Servikotorasik osteokondroz tedavisi, ilaç tedavisi, fiziksel egzersizler dahil olmak üzere karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir.

Boyun kemiklerinin lezyonları için tedavi

Hastalığın ana nedeni hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Gün boyunca egzersizler yapılır: sabah egzersizlerine, iş aralarına dahil etmeye değer.

Önleyici masaj

Servikal osteokondroz tedavisi masajı içerir. Başkası yapsa daha iyi olur, şartlar rahat olmalı.

Masaj yapmadan önce bir doktora danışmalı, önleyici bir kursa kaydolmalısınız.

Bunlar, servikal osteokondroz semptomları ortaya çıktığında güvenli önlemlerdir. Önleme, vitaminler, kalsiyum açısından zengin bir diyet, yüzme yardımı ile kaslı bir korse oluşumu ile desteklenir.