Artroz bir hastalık değil, bir yaşam biçimidir

Başlamak için, küçük bir tatsız gerçek: aşınma ve yıpranma, eklemlerdeki kıkırdağın incelmesi, vücudumuzun doğasında bulunan yaşlanma programının ayrılmaz bir parçasıdır.artroz evreleriPratik olarak kendi kan damarlarına sahip olmayan kıkırdak arzı, yaşam boyunca bozulur ve bu, eklemlerin normal işleyişine engel olur. Aslında, bu artroz - bağların kıkırdak ve liflerinin inceldiği bir hastalık ve diz eklemleri hakkında konuşursak, ayrıca menisküs. Bu hastalık, modern insanlar bilmeden eklemlerini vaktinden önce tahrip etmediyse, yaşlıların bir hastalığı olarak kabul edilebilir. Bazen ergenlerde bile artroz belirtilerinin tespit edildiği noktaya gelir.

Artroz, modern insanlar kendileri bilmeden eklemlerini vaktinden önce yok etmemiş olsaydı, yaşlıların bir hastalığı olarak kabul edilebilirdi.

"Kıkırdak vücudun diğer dokuları gibi kan yoluyla beslenir. Küçük damarlar aracılığıyla besinler eklem bölgesine iletilir. Ve işte ilginç olan şu: Hareket ettiğimizde 5 kılcal damardan 4-5'i işlevlerini yerine getiriyor. Ve eklem dinlenirken sadece 1-2 kılcal damar vardır, yani eklemlerimiz hareketsiz durumdayken beslenme 3-4 kat azalır.

Bu nedenle, henüz yaşlanmamış insanlarda artroz gelişiminin ana nedenlerinden biri yerleşik bir yaşam tarzıdır: ofiste bilgisayarda çalışmak, araba kullanmak, evde kanepede dinlenmek. Ayrıca soğuk ve nem, damar hastalıkları, artan kan viskozitesi ve fazla kilolar eklemin beslenmesini etkiler.

"Düz ayakların artroza yol açtığı sıklıkla söylenir. Bu tamamen doğru değil. Düztabanlık bu hastalığın doğrudan nedeni değildir, sadece predispozan bir faktör olarak kabul edilebilir. Başka bir şey daha ilginç. Genellikle artroz, görünüşe göre sağlıklarını izlemeye çalışan insanlarda gelişir. Örneğin, fitness merkezlerine gidiyorlar. Spor salonunda haftada birkaç kez iki ila üç saat aktif olarak çalışırlar. Kalp için iyidir, ancak aşırı yüklenen eklemler için değildir. Aynı şey koşmak için de geçerli. Bu iyi bir alışkanlık, ancak doğru koşu ayakkabılarını seçmeniz gerekiyor - özellikle koşu için özel ayakkabılar, topuk bölgesinde iyi yastıklama ile. "

Ek olarak, insanlar diyetten sonra eklemlerde ağrı ile sıklıkla ortopediste gelirler. Kilo vermiş gibi görünüyor, kilo azaldı, eklemler "mutlu" olmalı, ama acıyorlar. Mesele şu ki, diyet sırasında, kilo verme sırasında sıklıkla vazgeçmeye çalıştıkları yağlar da dahil olmak üzere, sürekli yenilenme için gerekli olan önemli besinleri almadılar.

Osteoartrit ayrıca eklemlerdeki yaralanmalardan, özellikle de kırıklardan kaynaklanabilir. Yaralanmadan bir süre sonra eklem ağrısı oluşabilir - buna travma sonrası artroz denir.

"Eklemlerinizi desteklemenin en iyi yolu, yüksek genlikli eklem hareketleri ve iyi beslenme şeklinde düzenli, sakin egzersiz yapmaktır. Zaten artrozunuz varsa, izin verilen fiziksel aktivite bir travmatolog ile tartışılmalıdır. "

Hasarlı kıkırdak tamir edilemez, ancak ağrısız hareket etmek mümkündür.

Ana şey nüksetmeyi önlemektir.

Osteoartrit hemen hemen tüm eklemlerde gelişebilir. Örneğin, yüksek topuklu ayakkabı giymek, özellikle ayak başparmağı olmak üzere ayağın küçük eklemlerindeki kıkırdakları yıpratacaktır. Ancak daha sık hastalar, omuz ve diz gibi büyük eklemlerde ağrı şikayeti ile doktora gelirler.

"Hastalık 10 veya 20 yıl asemptomatik olarak gelişebilir. Bazen iltihaplanma başlamadan önce - tıbbi muayeneler sırasında veya diğer problemlerle ilgili araştırmalar sırasında tespit etmek mümkündür "diyor travmatolog.

Hastaların hissetmeye başladığı ilk artroz belirtileri, uzun bir dinlenmeden sonra eklemde sertlik, eklemlerin şişmesi; omuzlarda hastalık gelişirse, elinizle alt sırta, sırta ulaşmak zorlaşır, bacaklarda merdivenlerden aşağı inmek ağrıyorsa, topallık görülür, bir kişinin rahatsızlık duymadan kat ettiği mesafe yavaş yavaş azalır . Eklemler istirahatte bile incinmeye başlarsa, bu, kıkırdaktan neredeyse hiçbir şey kalmadığında, patolojik sürecin önemli bir ciddiyetini gösterir. Genellikle, şu anda hastalar doktorlardan yardım ister.

Eklemlerinizi desteklemenin en iyi yolu düzenli, sakin egzersiz ve iyi beslenmedir.

"Öncelikle ilaç yazarak ve yükü sınırlayarak iltihabı azaltıyoruz, eklem bölgesindeki ağrıları azaltıyoruz. Keskin ağrı ilk 1-2 hafta içinde geçer. Ancak daha sonra genellikle 1-2 ay süren aktif tedaviye devam etmek zorunludur. Ana görev, ortak yıkım sürecini durdurmak ve nüksetmeyi önlemektir. Kıkırdak restore edilemez, inşa edilemez, ancak istikrarlı bir remisyon elde etmek mümkündür ve daha sonra artroz ile yaşamak, yani uzun yıllar boyunca ağrısız ve rahatsızlık duymadan hareket etmek mümkün olacaktır. Sadece motor rejimini gözlemlemek, doğru yemek ve aşırı soğutmamak önemlidir. Hastalarıma sıklıkla artrozun bir hastalık değil, bir yaşam biçimi olduğunu anlatıyorum. "

EMS kliniğindeki modern ekipman, eklemlerde neler olduğunu hızlı ve doğru bir şekilde değerlendirmenizi sağlar. Kıkırdak durumunu değerlendirmek için bir ortopedik travmatoloğa danışmak, laboratuvar teşhisi yapmak, profilaktik amaçlarla eklemin röntgeni ve ultrasonunu yapmak mümkündür. Ve ağrı durumunda, bu muayeneler basitçe gereklidir.