Lomber omurganın osteokondrozu - semptomlar ve tedavi yöntemleri

Semptomları ve tedavisi birçok kişiye aşina olan lomber omurganın osteokondrozu ile yetişkin nüfusun önemli bir kısmı karşı karşıyadır. Bunun nedeni lomber bölgeye sık sık binen yüktür. Sırt ağrısı, osteokondroz vakalarının yaklaşık% 85'ini oluşturur ve bu nedenle semptomları ve tedavisi herkes tarafından bilinmelidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemeye yardımcı olacak ve mümkün olduğunca çabuk yardım sağlayacaktır.

Lomber omurganın osteokondrozu çoğu insanda görülen bir hastalıktır.

Hastalığın tanımı

ICD-10'a göre, osteokondroz M-42 koduna sahiptir. Bu ICD kodu, bu patolojinin üç çeşidini içerir:

 • omurganın genç osteokondrozu;
 • yetişkinlerde omurganın osteokondrozu;
 • omurganın tanımlanmamış osteokondrozu.

Lomber omurganın osteokondrozu kodu, uluslararası sınıflandırmaya göre deforme olan dorsopatiler bloğuna dahil edilmiştir. Komşu grup, spondilopatiler, lomber omurganın spondilozu gibi bir patolojiyi içerir. Omurganın anterior longitudinal ligamentinin intervertebral disklerinin anulus fibrozusunun dejenerasyonu ile karakterizedir. Bu patoloji, vücudun koruyucu bir reaksiyonu olarak aşırı yüklenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Deforme spondilozun benzer bir seyri vardır, ancak aynı zamanda semptomlarda osteokondrozdan biraz farklıdır.

Omurganın bu bölümünün anatomik yapısının özellikleri yani öne doğru eğilmesi dik yürüme kabiliyeti sağlar. Bel, sabit sakrum ile aktif olmayan torasik bölgeyi birbirine bağlayan en hareketli parçalardan biridir. Ağırlık kaldırırken, yetersiz beslenme, düşük fiziksel aktivite, omurlararası diskler daha hızlı yıpranır. İncelmelerinin sonucu, sadece bu bölümün hareketliliğinin ihlali değil, aynı zamanda artan sinir sıkışması riskinin yanı sıra omuriliğin jelatinli maddesinin ortaya çıkan lümene kademeli olarak çıkıntı yapmasıdır. ICD-10'un patolojileri arasında lomber osteokondroz en sık bu grupta görülür.

nedenler

Yukarıda belirtildiği gibi, osteokondrozun ortaya çıkmasının ana nedeni tam olarak dik duruştur. Ancak bu, bu patolojinin tüm insanlarda kendini gösterdiği anlamına gelmez.

Düşük fiziksel aktivite lomber osteokondroza neden olabilir

Lomber omurganın çıkıntısının gelişimi, provoke edici faktörlerin etkisine yol açar:

 • travmatik sırt yaralanması;
 • vücuttaki metabolik süreçlerin ihlalleri;
 • düşük fiziksel aktivite;
 • aşırı vücut ağırlığı;
 • uzun süreli hipotermi;
 • stres;
 • omurganın konjenital patolojileri;
 • hormonal değişiklikler;
 • duruş bozuklukları;
 • ağırlıkları kaldırırken güvenlik önlemlerine uyulmaması, bu da yükün yanlış dağılımına yol açar.

Bu nedenler, intervertebral disklerin incelmesine yol açar. Disk, omurların bağlantısının hareketliliğini sağlayan elastik kıkırdak dokusundan oluşur. Dejenerasyonları ile sadece hareketlilik bozulmaz, omurilikten uzanan sinir köklerine zarar verme riski de önemli ölçüde artar. Sağlıklı bir insanda genellikle kıkırdak dokusu ile korunurlarsa, o zaman inceltildiğinde sıkışmaya şiddetli ağrı eşlik eder.

Belirtiler

Lomber omurganın osteokondroz belirtileri, patolojiden hangi sinir köklerinin etkilendiğine bağlı olarak değişebilir. Torasik ve lomber bölgelerin intervertebral osteokondrozu birkaç gelişim aşamasına sahiptir ve her biri kendini farklı şekillerde gösterebilir. Aynı zamanda büyük önem taşıyan incelme bölgesidir - hangi intervertebral diskin inceltildiğine bağlı olarak, işaretlerin şiddeti ve doğası farklı şekillerde kendini gösterir.

Lomber omurganın osteokondrozu belirtileri, farklı köklerin sıkışmasına karşılık gelir:

 • L1 ve L2, duyusal bozukluklarla karakterizedir. Uyuşukluk, sözde "binici pantolonu" - iç uyluk ve kasık bölgesini etkiler. Fıtık ile bu tür bir hastalığın komplikasyonu ile, her iki bacakta da ağrılı hisler hemen ortaya çıkar.
 • L5 - lomber bölgede ateş eden bir doğanın ağrısının görünümü. Bu bölgede ve ayak başparmağı bölgesinde hassasiyette de azalma olur. Fleksiyonunun ihlali var - bu semptom genellikle travmatologlar tarafından Osteokondroz tanısı koymak için kullanılır.
 • S1 etkilendiğinde, sadece bel bölgesinde ağrı çekmek değil, aynı zamanda ayak bölgesinde hassasiyette bir azalma da karakteristiktir. Uyuşukluk küçük parmaktan dördüncü parmağa kadar uzanır. Ayrıca bu durumda, alt bacaktaki ve uyluğun dış yüzeyindeki hassasiyet önemli ölçüde azalır. Plantar ve Aşil reflekslerinin ihlali mümkündür.
 • Desproges-Gotteron arteri etkilenirse, bu, uyluk ve kalça kaslarının tamamen felç olmasına ve ayrıca perinede duyu kaybına neden olabilir.
 • Arter hasarının eşlik ettiği L5-S1 köklerine eşzamanlı hasar ile, tam bir pelvik ve motor fonksiyon kaybı vardır.

İntervertebral osteokondroz ile sadece sinir kökleri değil aynı zamanda kan damarları da etkilenebilir. Bütün bunlar, altta yatan hastalıkla ilişkili sendromların gelişimini tetikleyebilir.

radiküler sendrom

Kökler hasar gördüğünde hastanın yürüyüşü değişir. Sadece belinde değil, aynı zamanda alt bacakta, uylukta, kalçada ve hatta ayaklarda da ağrı olabilir. Radiküler sendrom ile ağrılı duyular doğada sıkıcıdır ve sadece bir tarafta ortaya çıkar. Bel bölgesinde, karıncalanma ve tüylerin diken diken olduğu hissi vardır. Ağrılı hisler, kan akışının uyarılması ve tıkanıklığın giderilmesi nedeniyle bir ısınmadan sonra durur.

iskemik sendrom

Pelvik organlarda kan damarlarının sıkışması ve dolaşım bozuklukları sonucu oluşur. Bu, kandan yeterli besin almayan organların işleyişinde bozulmaya neden olur. Dinlenme sırasında kaybolan yürüyüş sırasında ağrılı hislerle kendini gösterir. İç uyluk ve kalçalarda ağrı olabilir.

Vertebral Sendrom

Uzun süreli tedavi eksikliği nedeniyle oluşur. Yürüyüşteki değişikliklerde, iskeletin pozisyonunda, kambur görünümünde kendini gösterir.

Not:Birkaç diskin dejeneratif lezyonlarının arka planına karşı, lomber omurganın spondiloartrozu gelişebilir, bunun sonucunda eklem bölgesindeki kemik bölgelerinde dikenli kemik büyümeleri oluşmaya başlayabilir.

Hastalığın evreleri

Torasik ve lomber omurganın osteokondrozu yavaş yavaş gelişir. Patolojinin gelişimi birkaç aşamadan geçer. Sonraki her birinin tedavisi daha zordur.

 1. Disk imha. Bu aşamada hasta bel bölgesindeki hafif ağrıdan endişe duymaktadır. Rahatsızlık fiziksel eforla artar ve sakin bir durumda kendini göstermez.
 2. Lifli halkaların yok edilmesi. Bu dönemde omurlar arasındaki mesafe o kadar küçülmeye başlar ki şiddetli ağrılar görülmeye başlar. Ağrılı hisler sadece bel bölgesinde değil, aynı zamanda kalçalara, uyluklara ve alt bacaklara da yayılır. Çoğu zaman hastaların doktora gittiği 2. derece osteokondroz ile.
 3. intervertebral disk herniasyonu oluşumu. Ağrı kalıcıdır. Ağrının gücü o kadar belirgindir ki, hasta, hastalığın neden olduğu duruş ve yürüyüşte sürekli bir değişime başlar. Zamanla, kemik deformitesi gelişir.
 4. Hareket bozuklukları. Ağrı nedeniyle hasta hareket etmekte zorluk çeker. Bu aşamada, engellilik zaten kurulmuştur.
Lomber omurganın osteokondrozunun ileri aşamasında, bir kişinin motor aktivitesi kötüleşir.

Tedavi Yöntemleri

Lumbosakral omurganın osteokondroz semptomları ortaya çıktığında, hastalar tedavi ararlar. 2. derece hasar ile ağrı kalıcı hale gelir ve bu da günlük yaşama müdahale eder. Lumbosakral omurganın osteokondrozu tedavisinin başlamasının nedeni budur.

Bu durumda terapi birkaç şekilde gerçekleştirilir:

 • Fizyoterapi. Sırt kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur ve kaslı çerçeve nedeniyle omurganın doğru pozisyonunu korumaya yardımcı olur.
 • Masaj. Ağrıyı hafifletir, kan akışını düzeltmeye yardımcı olur.
 • enjeksiyonlar. Bunlar tıbbi tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Hem semptomların hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için hem de akupunktur olarak kullanılabilirler.
 • Kremler ve merhemler. Uygulama alanındaki ağrıyı ortadan kaldırın, doku iltihabının tezahürlerini azaltın.

Lomber omurganın osteokondrozunun tedavisi birkaç teknik kullanılarak gerçekleştirilebilir - bu, en belirgin sonucun elde edilmesine yardımcı olur.

Not:Katılan doktorun rızası olmadan herhangi bir yöntemin kullanılması sağlığa zararlı olabilir.

Tıbbi tedavi

Bir hastanın şiddetli semptomları varsa ve hastalık daha önce tedavi edilmemişse, akut semptomları hafifletmek için ilaç kullanılır. Bu tedavi yönü, akut ağrının giderilmesini ve doku ve organların normal işleyişinin restorasyonunu içerir.

Lomber osteokondrozun ilk semptomlarında doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılır.

NSAID'ler

Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, akut aşamasında lomber osteokondrozu tedavi etmenin yollarından biridir. Bu grubun ilaçları inflamatuar süreci durdurur ve analjezik bir etkiye sahiptir.

Lezyonun 2. aşamasının omurgasının ilaç tedavisi, aşağıdaki şekillerde ilaçlar yardımı ile yapılabilir:

 • merhemler. Lomber omurganın osteokondrozu için merhem doğrudan akut ağrı bölgesine uygulanır. Bu ajan grubu, çok yönlü etkinin aktif bileşenlerini içerebilir ve yalnızca iltihabı ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda spazmı giderir, kıkırdak dokusunun restorasyonunu uyarır.
 • enjeksiyonlar. Akut ağrıyı kısa sürede nötralize etmeye yardımcı olun. Enjeksiyonların yardımıyla aktif bileşenlerin emilimi daha hızlı başlar ve bu da durumu hafifletmeye yardımcı olur.
 • tabletler. Tablet formunda bu ilaç grubu akut ağrının olmadığı durumlarda kullanılır.

Kas gevşeticiler

İlaçların emilimini kolaylaştıran ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan kas spazmını giderirler.

Glukokortikoidler

NSAID ve kas gevşetici almanın etkisinin yokluğunda kullanılırlar. Sadece bir doktor tarafından reçete edilir ve onun gözetimi altında alınırlar.

ablukalar

Lokal ağrı kesici için hazırlıklar. Aktif maddelere karşı direnç oluşumuna neden olabileceğinden uzun süre kullanmayınız.

İlaçsız terapi

Lomber omurganın osteokondrozunun tedavisi de ilaç kullanılmadan yapılabilir. Bu terapi iyi karşılandı çünkü vücudun doğal iyileşmesini teşvik etmenize izin veriyor.

Terapötik egzersiz, lomber omurganın osteokondrozundan hızla kurtulmanın anahtarıdır.

Masaj

Servikal ve lomber omurganın osteokondrozu ile en yaygın tedavi yöntemlerinden biri masajdır. Kan akışını uyarır, şişliği azaltan ve ağrıdan kurtulan lenf çıkışını iyileştirir.

Fizyoterapi

Egzersiz tedavisi, kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisi için zorunlu rehabilitasyon programına dahil edilmiştir. Lomber omurganın osteokondrozu için egzersizler, sırtın doğru pozisyonunu korumanıza izin veren kas çerçevesini güçlendirmeye yardımcı olur. Lomber omurganın osteokondrozu için bir dizi egzersiz, hastanın durumuna bağlı olarak her doktor tarafından ayrı ayrı seçilir. Videoları veya arkadaşların önerilerini kullanarak kendi kendine seçim yapmak bozulmaya neden olabilir.

Fizyoterapi prosedürleri

Lomber omurganın osteokondrozu için fizyoterapi, durumu hafifletmek, tüm vücudu güçlendirmek, iltihabı azaltmak ve kas spazmlarını azaltmak için kullanılır. Elektroforez, omurgayı desteklemek için iskelet kaslarını uyarır. Fonoforez, darsonvalizasyon, akupunktur ve diğer yöntemler lenf çıkışını düzeltir ve doku onarımını uyarır. Bu işlemler alevlenme döneminde kullanılır ve tedavinin başlamasından sonraki onuncu veya onbirinci günde sona erer.

Bu hastalığı tedavi etmenin çok sayıda yoluna rağmen, önlem almak çok daha kolaydır - spor yapın, doğru yiyin, günlük rutine uyun. Bu, kendinizi çoğu patolojinin gelişiminden korumaya yardımcı olacaktır.