Diz artrozu: belirtiler ve tedavi

Diz eklemi, vücudun günlük olarak ağır strese maruz kalan ve çok sayıda önemli işlevi yerine getiren bir bölgesidir. Bu nedenle diz eklemi çeşitli hasarlara karşı hassastır. Özellikle, diz ekleminin artrozu gibi bir hastalık, olgun yaştaki kadınlara, sporculara en duyarlı olan yaygın bir hastalıktır.

Diz artrozu nedir?

Hastalık, belirli bir bölgedeki kıkırdak dokusunun atrofisidir. Hastalığa, eklem hareketliliğinde, ağrıda ve hareket ederken karakteristik bir çatırtı varlığında azalma olan bir dizi semptom eşlik eder.

Uygun tedavinin yokluğunda, artroz kronik bir forma akar. Bu durumda, sadece kıkırdak dokusunun kendisi değil, aynı zamanda kabuğunun yanı sıra yakınlarda bulunan bağlar ve kaslar da etkilenir. Eklem ciddi şekilde deforme olmuş, kıkırdak dokusunun yüzeyinde osteofitler (kemik büyümeleri) ortaya çıkıyor. Hastalığın semptomatolojisi daha belirgin hale gelir.

Hastalığın nedenleri

Hastalık birincil veya edinilmiş. Primer artroz doğumda ortaya çıkar ve ilk belirtileri erken çocukluk döneminde ortaya çıkar. Bu durumda, hastalığın nedeni, eklem veya bağlarının gelişimindeki anormallikler olarak kabul edilir.

Diz ekleminin artrozunun nedenleri aşağıdaki gibi faktörleri içerir:

 1. Diz cerrahisi (örneğin menisküsün alınması). Bu durumda eklem dokuları aşınmaya ve yıpranmaya daha yatkındır.
 2. Dizde mekanik hasar (kemik kırıkları, çıkık, kontüzyon).
 3. Bu alanda önemli fiziksel efor (örneğin, ağırlık kaldırırken).
 4. Artrit, bacak hastalıkları.
 5. Metabolik bozukluklar, aşırı kilo.

Diz artrozunun başlamasına ve gelişmesine neden olan faktörlere bağlı olarak hastalık tek taraflı veya iki taraflı olabilir. Tek taraflı artroz travma, ameliyat sonucu ortaya çıkabilir. Aşırı kilo ve uygun olmayan metabolizma gibi faktörler genellikle hastalığın iki taraflı bir formuna yol açar.

Belirtiler

Hastalığın ilk belirtileri hemen ortaya çıkmaz (deformasyon sürecinin başlamasından birkaç ay veya yıl sonra). Her ne kadar diz bölgesindeki rahatsızlık hastalığın çok erken evrelerinde fark edilebilse de.

sağlıklı kıkırdak ve diz ekleminin artrozu

Diz ekleminin artrozu, belirli bir tedavi ve bir dizi semptom ile karakterize edilen 4 derece ciddiyete sahiptir:

 • 1. derece diz ekleminin artrozu.Hastalık, diz bölgesindeki olağandışı duyumlar dışında, pratik olarak hiçbir şekilde kendini göstermez. Ayrıca, uygun önlemler zamanında alınmazsa, hastalık gelişerek hastaya daha fazla acı verir.
 • 2. derece diz ekleminin artrozu.Hareket sırasında, diz eklemi bölgesinde istirahatte devam edebilen ağrı görülür.
 • 3. derece diz ekleminin artrozu.Ağrı hissi daha belirgin hale gelir, etkilenen eklemin motor fonksiyonunda bir azalma olur. Ağrı dayanılmaz hale gelirse, eklem hareketi çok sınırlıdır, hastanın ameliyat olması ve bazen eklem replasmanına ihtiyacı vardır.
 • Diz artrozu 4. dereceeklem kıkırdak dokusunun tamamen tahrip olması ile karakterizedir. Bu durumda tedavi edilirken cerrahi müdahale vazgeçilmezdir.

Diz ekleminin artrozu nasıl tedavi edilir

 1. Fizyoterapi.Bu tedavi yöntemi, hastalığın gelişiminin erken evrelerinde olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlar. Fizyoterapi önlemleri farklı olabilir:
  1. Anestezik tedavi (UV tedavisi, manyetoterapi). Bu yöntemler artroz semptomlarını, özellikle ağrıyı ortadan kaldırabilir ve eklem hareketliliğini artırabilir.
  2. Anti-inflamatuar tedavi (kızılötesi maruz kalma, UHF tedavisi). Bu yöntemler ağrıyı azaltabilir, iltihaplanmayı ve eklem yıkımını durdurabilir.
  3. Rekonstrüktif fizyoterapi (ultrason maruziyeti, terapötik banyolar, darsonvalizasyon), eklemin kıkırdak dokusunda beslenmeyi ve kan dolaşımını iyileştirir.
 2. Artrozun tıbbi tedavisidiz, hastalığın semptomlarını hafifletmek ve etkilenen eklemi eski haline getirmek için reçete edilir. Semptomları gidermek için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu grubun ilaçlarını aldıktan sonra hastalık ilerlemeye devam ederse, etkilenen bölgenin ağrı, iltihaplanma ve şişmesini hızla gidermeye yardımcı olmak için hormonal ajanlar reçete edilir. Hormon almak çok sayıda yan etkiye yol açabilir, bu nedenle bu fonlar yalnızca özel durumlarda alınabilir (örneğin, eklemlerin belirgin iltihaplanması, boşluklarında iltihaplı bir sıvı oluşumu ile). Kabul süresi kısa olmalıdır, ilaç doğrudan eklem içine 10 günde 1 defadan fazla enjekte edilmez. Kondroprotektörler, hasarlı eklem dokusunu restore etmek için reçete edilen ajanlardır. Bu ilaçların kullanımı, kıkırdak dokusunun hafif hasar gördüğü hastalığın erken evrelerinde oldukça etkilidir. Ancak hastalığın ileri bir formu ile daha radikal tedavi yöntemleri gerekli olacaktır. Kondroprotektörlerin alınması düzenli olmalıdır, çünkü sadece bu durumda olumlu bir terapötik etki elde edilir. Topikal uygulama araçları (merhemler, jeller) yardımcı ilaçlar olarak kullanılır, eklem bölgesinde kan dolaşımını ve beslenmeyi iyileştirmeye yardımcı olur, etkilenen bölgedeki ağrı ve rahatsızlığı azaltır ve ısınma etkisine sahiptir. Artrozun yalnızca yerel ilaçlarla tedavi edilmesinin imkansız olduğunu hatırlamak önemlidir, bu fonlar yalnızca ana tedaviye ek olarak kullanılır. Yukarıdakilere ek olarak, eklem içi enjeksiyonlar çok etkili bir çare olarak kabul edilir, yani diz ekleminin artrozu için eklem içine enjeksiyonlar.
 3. Cerrahi tedavi.Hastalık ileri bir aşamaya geçmişse cerrahi müdahale gerekir. Eklem üzerindeki etki derecesinde birbirinden farklı olan çeşitli cerrahi yöntemler kullanılabilir:
  • Artroskopi, diz eklemi bölgesine küçük deliklerden sokulan bir endoskop kullanılarak gerçekleştirilir. Ameliyat sonucunda eklem dokusunun etkilenen bölgeleri çıkarılır.
  • Eklem zaten deforme olduğunda osteotomi belirtilir. Operasyon birkaç aşamada gerçekleştirilir: önce kemik öngörülen yerde kırılır, ardından doğru pozisyona getirilir, ardından özel fiksatörler kullanılarak birleştirilir.
  • Endoprotez, kıkırdak dokusunun tamamen yok edilmesi söz konusu olduğunda öngörülen en radikal cerrahi yöntemdir. Operasyon, etkilenen eklemin tamamen veya kısmen değiştirilmesidir.
  • Halk ilaçları ile diz ekleminin artroz tedavisiyardımcı yöntemler olabilir. Doğal olarak, bu fonları kendi başınıza reçete etmek imkansızdır, bir uzmanla ön danışma gereklidir.

Diz eklemlerinin artrozunun önlenmesi

Tabii ki, diz ekleminin deforme edici artrozunun gelişmesini önlemek için önleyici tedbirler garanti edilemez, ancak ortaya çıkma riskini azaltmak oldukça mümkündür. Önleme oldukça basittir, her şeyden önce normal vücut ağırlığını, düzenli orta derecede fiziksel aktiviteyi, doğru beslenmeyi korumaktan oluşur.

Önleyici bir egzersiz olarak, bu tür fiziksel aktivite aşağıdakiler için çok uygundur:

 • Yürüme.
 • Yüzme.
 • Bisiklete binmek.
 • Eklemleri güçlendirmek için özel egzersizler.

Doğru beslenmeye gelince, diyetin şunları içerdiğinden emin olmak gerekir:

 • Protein ürünleri (yağsız et, balık, süt ürünleri).
 • Kollajen içeren ürünler (jöleli et, et jölesi).
 • B vitamini içeren besinler (yumurta, muz, lahana).
 • Sebzeler ve meyveler.
 • Yeterli miktarda su (günde en az 2 litre).

Sınırlandırılması gereken yemekler var. Bunlara yağlı, kızarmış, tatlı ve aşırı tuzlu yiyecekler ve alkollü içecekler dahildir.